Jaki język programowania wybrać na początek, czyli multi-Hello World

Zastanawiasz sie nad wyborem języka programowania? Nie masz pojęcia który z nich wybrać? W takim razie ten post jest dla Ciebie. Przygotowałem w nim krótkie opisy różnych języków programowania oraz podstawowy kod programu Hello World.

Golang

package main
import "fmt"
func main(){
	fmt.Printf("Hello World\n")
}

Statycznie typowany, wieloparadygmatowy język programowania opracowany przez pracowników Google Roberta Griesemera, Roba Pike’a oraz Kena Thompsona w 2009 roku. Posiada wbudowany Kolektor Śmieci (ang. Garbage Collector). Znacząco ułatwia programowanie współbierzne, dzięki tak zwanym GoRutines. Funkcje mogą zwracać więcej niż jeden wynik. Niestety na chwilę obecną Go 1.10 nie wspiera typów generycznych.

JavaScript

console.log("Hello World");

Język frontendu. Wymagany podczas pisania aplikacji internetowych. Służy do tworzenia interaktywnych widoków na stronach WWW. Typowany dynamicznie (kacze typowanie), wieloparadygmatowy, oparty na prototypach język programowania opracowany przez firmę Netscape w 1995 roku. Dzięki swojej serwerowej implementacji NodeJS posiada ogromną bibliotekę frameworków między innymi Angular od Google oraz React od Facebooka.

Java

class Hello{
	public static void main(){
		System.out.println("Hello World");
	}
}

Język w pełni obiektowy, typowany statycznie. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania w którym można znaleźć pracę bez większych problemów. Stworzony w 1995 przez Sun Microsystems. Jego główne zastosowanie to aplikacje webowe klasy enterprise. Często wykorzystuje się przy nim Spring Framework do tworzenia aplikacji. Java powstała z myślą niezależności od architektury, dzięki czemu możemy uruchomić ją na każdej maszynie posiadającą wirtualną maszynę Javy.

C#

class HelloWorld
{
  static void Main()
  {
    System.Console.WriteLine("Hello, World!");
  }
}

Odpowiedź Microsoftu na Javę. Również stworzony jako w pełni obiektowy, statycznie typowany język programowamnia. Posiada wiele elementów języka C++ oraz Javy. Wirtualna maszyna .NET pozwala na uruchomienie na wielu systemach, głównie za sprawą .NET Core

C

#include <stdio.h>

main()
{
  printf("Hello World!\n");
}

Jeden z najstarszych języków, obecnie wykorzystywany przy pisaniu mikrokontrolerów. Obecnie też stosuje się go przy rozwoju jądra Linux. Nie posiada klas, jednak jest niewielkich rozmiarów i potrafi się kompilować na każdej platformie. Jest to język statycznie typowany.

C++

#include <iostream.h>

int main()
{
  cout << "Hello World!";
  return 0;
}

Ulepszone C, posiada klasy, szablony(typy generyczne), mechanizmy dziedziczenia. Ogółem rzecz biorąc jest to C na sterydach. Wykorzystywany tam, gdzie liczy się, szybkość naszych aplikacji.

Python

print("Hello World")

Język dynamicznie typowany, interpretowany. Bardzo prosty do nauczenia, znajduje wykorzystanie w wielu dziedzinach informatyki, od prostych skyptów, poprzez strony internetowe (z wykorzystaniem frameworków Django lub Flask), aż do Sztucznej Inteligencji (Machine Learning, Deep Learning). Dzięki dynamicznemu typowaniu możemy nie przejmować się precyzowaniem typu danych, niestety ponieważ jest to język interpretowany nie zdołamy wykryć błedów przed uruchomieniem aplikacji, oraz wydajność naszych aplikacji nie będzie tak dobra jak w przypadku apliacji pisanych w C bądź C++ (chodź wszystko zależy od zastosowanego algorytmu).

Ruby

puts 'Hello, world!'

Podobnie jak Python jest to język dynamicznie typowany oraz interpretowany. Obecnie jego główne zastosowanie to WebDev dzięki frameworkowi Ruby on Rails, który pozwala na szybkie prototypowanie i pisanie aplikacji internetowych. Sam Ruby on Rails posiada mechanizm rusztowania naszych aplikacji (Scaffolding), dzięki czemu prostą stronę z wykorzystaniem baz danych, widoków oraz kontrolerów stworzymy w kilka minut.

PHP

<?php echo '<p>Hello World</p>'; ?> 

Język przez wielu uważany za wymierający, przeznaczony wyłącznie do WebDev. Mimo wszystko wciąż jest bardzo popularny dzięki CMSowi zwanemu Wordpress, który został napisany właśnie w PHP. Sam Wordpress nie wymaga znajomości PHP, jednak pisanie dodatków może już wymagać od nas znajomości PHP.

Haskell

main = putStrLn "Hello World"

Język z paradygmatem programowania funkcyjnego. Idealny do nauki własnie takiego stylu programowania. Nie było mi dane z niego korzystać, więc wiele na jego temat nie napiszę.

Malbolge

(=<`$9]7<5YXz7wT.3,+O/o'K%$H"'~D|#[email protected]=`{^Lx8%$Xmrkpohm-kNi;gsedcba`_^]\[[email protected]?>=<;:9876543s+O<oLm
comments powered by Disqus