Blog oparty o generator stron statycznych Hugo

W aktualnych czasach każdy posiada swoją stronę w internecie. Ja postanowiłem założyć bloga opartego o technologię Hugo.

Początki blogowania

Swoją przygodę rozpocząłem z blogiem stworzonym za pomocą Wordpressa. Możliwości konfiguracji, ilość szablonów, dodatków to wszystko przytłaczało. Wordpress był bardzo prostm narzędziem, jednak miał też kilka wad, wymagał PHP oraz Bazy Danych, a wraz z rozrostem strony zwiększał się jej czas ładowania. W dodatku darmowy hosting nie mógł utrzymać dużego ruchu na stronach.

Generatory stron statycznych

Wtedy zaznajomiłem się z narzędziami do generowania stron statycznych. Rozpocząłem od wykorzystania najpopularniejszego z nich Jekylla. I tu pojawiły się pierwsze problemy. Jako użytkownik Windowsa zacząłem mieć problemy z konfiguracją i instalacją Ruby. Problemy z certyfikatami, problemy z bundlerem, z aktualizacją dodatków jak i samego Jekylla. Mimo, iż Jekyll to potężne narzędzie pozwalające instalować dodatki i dowolnie modyfikować wygląd strony, jednak Ruby + Windows = Męczarnia.

Hugo, generator stron statycznych oparty o GoLang

Postanowiłem poszukać alternatywy do Jekylla i w ten sposób natrafiłem na Hugo, a właściwie goHugo (wpisanie samej frazy Hugo może wiązać się ze znalezieniem znanego z interaktywnego programu telewizyjnego dla dzieci trolem imieniem Hugo)Hugo Hugo jest podobnie jak Jekyl generatorem stron statycznych, jednak napisanym w kompilowanym języku GoLang. Nie musimy znać się absolutnie na Go by móc korzystać z Hugo. Jedyna wiedza jakiej potrzebujemy to ta związana z HTML i CSS jeśli chcemy edytować, bądź tworzyć własne szablony oraz Markdown do pisania naszych postów.

Zalety Wady
Proste tworzenie postów z wykorzystaniem Markdown Wymaga znajomości GIT, jeśli zamierzamy korzystać z GitHub Pages
Łatwe zarządzanie wyglądem dzięki HTML i CSS Dodawanie specjalnych funkcji może wymagać znajomości Go
Prosta i jednocześnie obszerna dokumentacja Na większości hostingów wymagane jest wrzucanie całego folderu Public

Rozpoczęcie przygody z Hugo

Aby rozpocząć przygodę z Hugo należy pobrać jego najnowszą wersję z repozytorium na GitHub. Stamtąd pobieramy najnowszą wersję w zależności od posiadanego systemu operacyjnego: W moim przypadku na dzień pisania newsa jest to wersja hugo_0.40.1_Windows-64bit.zip Na Windows wystarczy wypakować plik hugo.exe w dowolnym miejscu: Polecam C:/Hugo/ Po czym musimy dodać katalog zawierający wyżej wymieniony plik do zmiennej środowiskowej PATH. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie powinna zadziałać komenda hugo help. w przypadku problemów odsyłam was do oficjalnej dokumentacji Hugo związaną z jego instalacją na systemie Windows w języku angielskim.

Na koniec zostawiam film związany z szybką instalacją i aktywacją naszego pierwszego bloga w Hugo

comments powered by Disqus